Ochrona Twojego doświadczenia

Elon Musk: Bill Gates i Jeff Bezos finansują konkurenta Neuralink


Elon Musk i historia finansowania przez milionerów 13 / maja / 24 Piotr Cieślik Goście: 46 Ocena:

Neurotechnologia przyciąga jednych z najbogatszych ludzi na świecie, w tym Elona Muska, współzałożyciela Neuralink. Bill Gates i Jeff Bezos, inni miliarderzy, odpowiedzieli inwestując w konkurencyjną firmę Synchron. Rywalizacja o dominację w dziedzinie neurotechnologii idzie pełną parą. Podczas gdy Elon Musk niedawno z powodzeniem przetestował swój implant Neuralink na sparaliżowanym mężczyźnie, inni z ogromnymi fortunami zainwestowali miliony w Synchron, start-up, który podobnie jak Neuralink, ma na celu przeszczepienie implantu do mózgu osoby, ale za pomocą mniej inwazyjnej procedury. Do jej inwestorów należą Bill Gates i Jeff Bezos.

Neuralink pomógł zapoczątkować erę interfejsów mózg-komputer

Synchron, nowojorski startup założony i prowadzony przez doktora psychologii i neuronauki Toma Oxleya w 2016 roku, zdołał zebrać 140 milionów dolarów, co czyni go technologicznym konkurentem Neuralink i Elona Muska. Otrzymała nawet finansowanie od DARPA, amerykańskiej agencji federalnej specjalizującej się w badaniach wojskowych.

Neuralink wykorzystuje technologię interfejsu mózg-komputer (BCI) do opracowania Telepathy, urządzenia zaprojektowanego w celu "bezpośredniego połączenia ludzkiego mózgu z komputerem". Chipy mają na celu przywrócenie osobom niepełnosprawnym swobody poruszania się, którą utraciły dzięki sile myśli.

Jeśli wierzyć Elonowi Muskowi, Neuralink w przyszłości wyjdzie daleko poza tę pojedynczą misję. Właściciel Tesli i SpaceX jest przekonany, że jego chip pozwoli niektórym ludziom komunikować się telepatycznie, niewidomym odzyskać wzrok, a nawet połączyć ludzki umysł ze sztuczną inteligencją. Synchron, ze swojej strony, ma inne podejście. Mikrochip Stentrode firmy Synchron jest wprowadzany przez naczynie krwionośne do mózgu pacjenta za pomocą cewnika, gdzie zaczyna odbierać fale mózgowe.

Wprowadzenie innowacji w neurotechnologii

Firma dr Toma Oxleya chce pokazać, że Neuralink nie jest jedyną, która błyszczy w dziedzinie neurotechnologii. Podczas gdy urządzenie Elona Muska wymaga od pacjentów poddania się skomplikowanej operacji wszczepienia chipa, która również musi zostać przeprowadzona w specjalistycznej klinice, Synchron zrezygnował z tej procedury.

Startup chce wykorzystać stenty do implantacji swoich chipów mózgowych. Metoda ta, która jest znacznie mniej inwazyjna, była dotychczas stosowana głównie w kardiologii i chirurgii naczyniowej. Stent można porównać do małej metalowej sprężyny o średnicy zaledwie kilku milimetrów. Niektóre z nich są nawet wykonane z kwasu polimlekowego, biodegradowalnego polimeru.

Atrakcyjność Synchron

Atrakcyjność Synchron jest oczywista, do tego stopnia, że przekonała słynnego współzałożyciela Microsoftu Billa Gatesa i twórcę Amazona Jeffa Bezosa do zainwestowania w firmę. Sprawdzona technologia Synchron nie jest jednak pozbawiona wyzwań. Zastosowanie stentów może prowadzić do zwiększonego "szumu" podczas odczytywania sygnałów mózgowych, co może ograniczać ich dokładność. Niezależnie od tego, czy chodzi o Neuralink, czy Synchron, postępy te mogą pewnego dnia zmienić sposób interakcji z technologią i otworzyć nowe możliwości dla osób niepełnosprawnych.

Walka o prymat we wdrażaniu nowych technologii nabiera tempa z każdym mijającym rokiem. Kampanie i geniusze sparingują się jak w meczu sparingowym, aby prześcignąć wszystkich konkurentów, jak widzimy na przykładzie Toma Oxleya. W rzeczywistości to właśnie w rywalizacji rodzą się innowacje, które są następnie podchwytywane przez tysiące ludzi, setki kampanii itp. Wystarczy tylko obserwować nowe próby implantów i chipów. W końcu pewnego dnia technologia ta z pewnością przeniknie z laboratoriów i sal testowych do naszego życia. Możemy tylko spekulować, jak rozwiną się wydarzenia w dziedzinie neurotechnologii i jak wpłyną one na społeczeństwo w przyszłości.Komentarze 0