Ochrona Twojego doświadczenia

Miedz, nikiel i nafta: kolejna opcja obrony przed inflacja


Miedź, nikiel i nafta - ochrona przed inflacją 25 / marca / 22 Piotr Cieślik Goście: 675 Ocena: ★★★★★

Surowce nadal osiagaja lepsze wyniki niz gielda. W ciagu ostatniego roku Bloomberg Commodity Index wzrosl o 32%, podczas gdy S&P 500 dodal 17%, a Nasdaq prawie 4%. Towary w 2022 r. moga zapewnic atrakcyjne zwroty i zdywersyfikowac portfele przy jednoczesnym utrzymaniu zrownowazonej inflacji. Jakie trudnosci i mozliwosci czekaja na te klase aktywow?
Jednym z glownych czynnikow wzrostu surowcow jest inflacja. Powodem tak bliskich relacji jest to, ze towary utrzymuja swoja cene w ujeciu realnym. Wzrost cen na kilka grup towarow jednoczesnie prowadzi do wzrostu koncowego kosztu produkcji, ktory nastepnie przenoszony jest na barki konsumentow. Ten trend zauwazylismy w zeszlym roku, kiedy inflacja stale rosla, wplywajac zarowno na koszty produkcji, jak i ceny detaliczne.

Jednoczesnie przyspieszenie inflacji wplywa na stopy procentowe, ktorych gwaltowny wzrost zapowiadali regulatorzy. Zmiany w polityce pienieznej prowadza do przeszacowan roznych klas aktywow, a towary sa do pewnego stopnia chronione przed przeszacowaniem. Gdy oczekiwania inflacyjne rosna i sa wysokie, rosnie popyt inwestycyjny na surowce.

Poniewaz towary sa szeroka klasa aktywow, trudno jest znalezc jeden temat, ktory jednoczesnie nimi zarzadza. Transformacja energetyczna jest jednak czynnikiem, ktory laczy rozne narzedzia, wplywajac zarowno na podaz, jak i na popyt.

W procesie transformacji energetycznej zwieksza sie udzial nowych pierwotnych zrodel energii, a stare sa stopniowo zastepowane w calkowitym zuzyciu energii. Mowimy o "zielonej" energii i ciezarowkach elektrycznych, a takze o nawozach, ktorych produkcja uzalezniona jest od podazy i cen ropy, a docelowo wplywa na plony zboz.

Transformacja energetyczna jest scisle powiazana ze zmiana klimatu. W 2021 r. zobowiazania dotyczace zerowej emisji dwutlenku wegla stanowily 90% swiata (w porownaniu do 30% w 2019 r.). Jednak obecne zobowiazania nie wystarcza do osiagniecia celow zwiazanych ze zmiana klimatu. Dlatego po konferencji ONZ COP26 strony zgodzily sie na zrewidowanie celow na 2030 rok. Oznacza to, ze rok 2022 bedzie kolejnym rokiem dyskusji na temat przeciwdzialania zmianom klimatu, a redukcja emisji pozostanie w centrum uwagi.

Tak, jesli spojrzymy na projekty energii odnawialnej (wiatrowej, slonecznej, wodorowej, elektrycznej), wszystkie te inicjatywy przyczyniaja sie do popytu na metale, glownie miedz, lit, kobalt, nikiel i aluminium. Jednak zapasy metali znacznie spadly w ostatnich latach z powodu niskiej lub malejacej produkcji, problemow z lancuchem dostaw i tak dalej.

Rosnacy popyt na pojazdy elektryczne w 2022 r. doprowadzi do niedoboru litu, poniewaz zuzycie materialu wyprzedza produkcje i wyczerpuje zapasy. Wedlug Benchmark Mineral do 2030 r. wzrost liczby pojazdow elektrycznych bedzie odpowiadal za 90% zapotrzebowania na lit. Brak rownowagi w produkcji w Azji i na innych rynkach spowodowal, ze cena surowego spodumenu (krzemianu litu) wzrastala 5,5-krotnie w ciagu roku. Oczekuje sie, ze tempo wzrostu produkcji litu w 2022 r. bedzie nizsze niz dynamika popytu, co zapewni wzrost cen litu dla producentow.

Trend elektryfikacji i slabnacej polityki monetarnej w Chinach (przyspieszajacy wzrost gospodarczy) sa czynnikami zwiekszajacymi popyt na miedz, a ograniczona podaz prowadzi do wzrostu cen aktywow. Wedlug Goldman Sachs w ciagu ostatnich dwoch lat nie zostal zatwierdzony zaden nowy projekt wydobycia miedzi. Potrzebnych jest okolo 40 nowych projektow wydobycia miedzi, aby zaradzic dlugoterminowemu niedoborowi. Do 2023 roku planuje sie budowe tylko dwoch - w DRK i Peru.

Oczekuje sie, ze jedna trzecia z 2,6% wzrostu zuzycia miedzi w 2022 r. bedzie pochodzic z sektorow dekarbonizacji. Rozpowszechnienie samochodow elektrycznych zwieksza zapotrzebowanie na miedz ze wzgledu na wyzszy (4x) poziom miedzi w pojazdach elektrycznych w porownaniu z samochodami z silnikami spalinowymi. Energia wiatrowa i sloneczna potrzebuje 4-15 razy wiecej miedzi niz ciepla.

Obnizenie kosztow baterii niklowych w 2022 r. i zwiekszenie deficytu pierwszorzednego niklu pomoze zwiekszyc wartosc aktywow. Popyt na nikiel rosnie wykladniczo, ale zalezy to od poziomu podazy. Poczatkowo przewidywano nadwyzke 49 tys. ton na 2021 r., a rok zakonczyl sie deficytem 159 tys. ton (z powodu popytu na wyroby nierdzewne i elektryczne, przerw w dostawach). Do 2024 r. trwac bedzie poszukiwanie rownowagi miedzy podaza a popytem, a od 2025 r. nikiel wejdzie w faze otwartego deficytu. Wraz ze wzrostem gestosci energii ogniw niklowych nowej generacji do samochodow elektrycznych, koszt baterii niklowych moze spasc, a popyt moze wzrosnac.

Zmniejszenie podazy aluminium w Europie i Chinach przyspiesza deficyt, podnoszac trajektorie cen. Rosnace ceny energii doprowadzily do zmniejszenia produkcji aluminium. Jesli trend utrzyma sie przez kolejne 3-6 miesiecy, wedlug Morgana Stanleya podaz aluminium moze zostac zmniejszona o 300 tys. ton w porownaniu z szacunkami bazowymi, co doprowadzi do jeszcze wiekszego deficytu.

Popyt na aluminium wspiera elektryfikacja. Samochody elektryczne zawieraja o 30% wiecej aluminium niz samochody z silnikami spalinowymi, a ponadto jest to jeden z najwazniejszych metali w panelach slonecznych, poniewaz stanowi 85% + komponenty paneli fotowoltaicznych.

Jednak w przypadku paliw wydobywczych, ropy i gazu transformacja energetyczna stwarza niepewnosc co do dlugoterminowych perspektyw popytu. Staje sie swoistym sygnalem do rezygnacji z inwestycji w nowe moce produkcyjne, co wplywa na inwestycje kapitalowe i podaz (ograniczajac) jeszcze zanim znaczaco wplynie to na popyt.

W czterech supermagnatach (Exxon, Chevron, Royal Dutch Shell i Total Energies) zarowno naklady inwestycyjne, jak i wydobycie ropy naftowej i gazu ziemnego nadal spadaja. Jesli w 2019 roku inwestycje wynosily srednio 15 miliardow dolarow na kwartal, to w I kwartale. W 2021 r. spadly o 50%. Ponadto firmy sa kontrolowane przez ESG.

Rok 2022 bedzie charakteryzowal sie jednoczesnym wzmocnieniem popytu i zmniejszeniem podazy na rynkach ropy i gazu. Szybkosc zmiany tych skladnikow jest kluczem do wzrostu cen energii.

Istnieja trzy czynniki, ktore determinuja napiety rynek ropy w 2022 roku: niski poziom rezerw, wolne moce produkcyjne i inwestycje.

W ubieglym roku swiatowy rynek tracil okolo 2 milionow barylek ropy dziennie. I chociaz tempo spadku zapasow w 2022 r. prawdopodobnie zwolni, trend bedzie kontynuowany.

Swiatowe rezerwy do wydobycia ropy w sytuacjach kryzysowych sa w calosci zlokalizowane w OPEC. Wedlug Morgan Stanley do polowy roku wolne moce spadna ponizej 2 mln barylek dziennie z obecnego poziomu 3,5 mln barylek dziennie. W przeszlosci spadek mocy produkcyjnych do tego poziomu prowadzil do wyzszych cen.

Inwestycje spadaja od 2014 r., spadaja w 2020 r. i czesciowo odbudowuja w 2021 r. Poziom inwestycji w biezaca konsumpcje pozostaje niski, nie przewiduje sie wzrostu.

Laczac te trzy czynniki, bedziemy mieli zamkniety rynek ropy, ktory bedzie wspieral cene aktywow. Elektryfikacja zwieksza zapotrzebowanie na szereg metali potrzebnych do funkcjonowania przemyslu. W zwiazku z tym surowce w kontekscie wysokiej inflacji i utrzymujacych sie napiec staja sie jednym z atutow ochronnych, ktore inwestorzy moga wykorzystac do dywersyfikacji ryzyka.



Komentarze 0