Ochrona Twojego doświadczenia

Zmienność kryptowalut – konsekwencje wahań dla różnych obszarów


Przegląd zmienności – co wpływa na stosunek do niej 18 / stycznia / 22 Piotr Cieślik Goście: 723 Ocena: ★★★★★

Zmienność: w zależności od tego, gdzie siedzisz, albo to kochasz, albo nienawidzisz.

Jeśli siedzisz przy profesjonalnym biurku handlowym, prawdopodobnie kochasz zmienność, ponieważ jesteś dobrze zorientowany we wszelkiego rodzaju strategiach zaprojektowanych tak, aby czerpać korzyści, gdy ceny rosną lub spadają. Jeśli jesteś długoterminowym inwestorem siedzącym przy komputerze w domu i rozważając przejście na emeryturę, zmienność – zwłaszcza z drugiej strony – może być naprawdę przerażająca.

Wprowadź bitcoin. Przy zmienności znacznie przekraczającej wartość złota lub akcji, najpopularniejsza na świecie kryptowaluta może być dla niektórych marzeniem tradera. Dla inwestorów z pewnością istnieje urok kupowania tanio i sprzedawania drogo, ale jest też duża szansa na zrobienie czegoś wręcz przeciwnego.

W tym samym czasie, podczas gdy bitcoin wiruje w granicach 30 000 USD — znacznie powyżej 60 000 USD na początku tego roku — niektórzy, którzy chcą uniknąć tych dużych wahań cen, mogą się zastanawiać, jaką ekspozycję na kryptowaluty mają na akcjach rynek. Ci po drugiej stronie ogrodzenia mogą szukać właśnie tego rodzaju potencjalnie lukratywnego ryzyka.

„Istnieje stale rosnący zestaw sposobów na uzyskanie bitcoinów i ogólnej ekspozycji na kryptowaluty” – powiedział Brock Pierce, pionier waluty cyfrowej, który kandydował na prezydenta w 2020 roku.

Akcje mają rosnącą ekspozycję na kryptowaluty

Coraz więcej firm o ugruntowanej pozycji wkracza na wody bitcoinów, nie wspominając już o mniejszych firmach, których modele biznesowe koncentrują się na kryptowalutach. Oprócz bezpośredniego inwestowania w kryptowaluty, kupowania produktów pochodnych lub inwestowania w fundusze, w jaki sposób inwestorzy mogą uzyskać – lub mogą nieświadomie – mieć ekspozycję na kryptowaluty?

Tesla (TSLA) kupił 1,5 miliarda dolarów w bitcoinach i powiedział, że zacznie przyjmować kryptowalutę jako płatność, zanim się wycofa z powodu obaw o środowisko. BlackRock (BLK) zajmuje się inwestowaniem w kontrakty futures na bitcoiny. CME Group (CME) oferuje kontrakty terminowe na bitcoin i ether (/ETH) — drugą pod względem popularności kryptowalutę. Firmy płatnicze Square (SQ), PayPal (PYPL) i Visa (V) zwróciły uwagę na kryptowaluty. Firma analityczna MicroStrategy (MSTR) zainwestowała miliardy w bitcoin.

Są też producenci chipów, tacy jak Advanced Micro Devices (AMD), Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSM) i NVIDIA Corp. (NVDA), które dostarczają procesory wykorzystywane w wydobywaniu kryptowalut — procesie, który wykorzystuje zdecentralizowane komputery do tworzenia nowej waluty cyfrowej i potwierdzania transakcje kryptograficzne. Sami górnicy to między innymi Riot Blockchain (RIOT), Hive Blockchain (HVBTF) i Bit Digital (BTBT).

Różne rodzaje firm mają różne poziomy ekspozycji na kryptowaluty, przy czym górnicy są dość związani ze zmiennością kryptowalut, ale firmy płatnicze wydają się mniej.

„W przypadku firm, które po prostu trzymają bitcoin w swoim bilansie, ekspozycja jest prosta, ponieważ bitcoin jest składnikiem aktywów i należy go wziąć pod uwagę przy wycenie firmy” – wyjaśnił Haohan Xu, dyrektor generalny Apifiny, globalnej sieci handlu aktywami cyfrowymi .

Niektóre firmy kryptograficzne mogą czerpać korzyści z rosnących cen kryptowalut poza zwykłym cieszeniem się cenionym zasobem, który posiadają. Kiedy cena bitcoina rośnie, wolumen obrotu kryptowalutami również zwykle wzrasta, przynosząc korzyści firmom takim jak platforma wymiany kryptowalut Coinbase Global (COIN).
Trudniej uniknąć, ale może nie jest to zła rzecz

Ponieważ bitcoin i inne kryptowaluty stają się coraz szerzej akceptowane i rozumiane, próba uniknięcia firm, które są na nie narażone, może być daremnym działaniem.

„Bitcoin pokazuje, że instytucje stają się coraz bardziej komfortowe z kryptowalutami i blockchainem” – powiedział Shawn Cruz, starszy strateg rynkowy w TD Ameritrade. „Możesz skakać z firmy do firmy”.
Jak mogę handlować kontraktami futures na bitcoin w TD Ameritrade?

Dowiedz się więcej o notowaniach i możliwościach handlowych.

Rosnąca akceptacja kryptowalut wśród dużych firm niekoniecznie musi być zła z punktu widzenia zmienności. Na przykład firma, która akceptuje bitcoin jako płatność, ale której podstawowa działalność polega na czymś zupełnie innym, może nie stanowić tak dużego ryzyka – z punktu widzenia kryptowalut – jak firma, która inwestuje głównie w kryptowaluty. Ponadto firmy o dużej ekspozycji na wahania cen bitcoinów mogą wykorzystywać strategie finansowe, aby próbować się zabezpieczyć.

Ponownie, czasami zmienność może być dobrą rzeczą.

„Wielu postrzegało zmienność bitcoina jako cechę bardziej niż wadę i było w stanie kontrolować zmienność dobrych punktów wejścia i wyjścia w miarę wzrostu klasy aktywów” – zauważył Pierce.

Konkluzja dotycząca ekspozycji na kryptowaluty

„Podobnie jak przeskakiwanie od firmy do firmy w celu uniknięcia ekspozycji na kryptowaluty może nie służyć ci dobrze jako inwestorowi, ściganie firm, które ostatnio wymieniają bitcoin, blockchain i kryptowaluty, może powodować niepotrzebną rezygnację z twojego portfela” – powiedział.

Należy pamiętać, że wirtualna waluta jest cyfrową reprezentacją wartości, która funkcjonuje jako środek wymiany, jednostka rozliczeniowa lub magazyn wartości, ale nie ma statusu prawnego środka płatniczego. Waluty wirtualne są czasami wymieniane na dolary amerykańskie lub inne waluty na całym świecie, ale obecnie nie są wspierane ani obsługiwane przez żaden rząd ani bank centralny. Ich wartość jest całkowicie pochodną sił rynkowych podaży i popytu i są bardziej zmienne niż tradycyjne waluty fiducjarne.Komentarze 0