Ochrona Twojego doświadczenia

Konsekwencje pojawienia się nowego szczepu Omicron: inflacja, kryzys i nieoczekiwany wzrost


Rosnące bezrobocie, wyższe zarobki – jako znak zbliżającej się inflacji 10 / stycznia / 22 Piotr Cieślik Goście: 634 Ocena: ★★★★

Nowojorska Giełda Papierów Wartościowych zakończyła spadek w piątek w pierwszym tygodniu 2022 r., a dominujący w technologii indeks NASDAQ zajął drugie miejsce w czwartej sesji z rzędu po rozczarowującym raporcie o zatrudnieniu w USA w grudniu.

Według ostatecznych wyników w momencie zamknięcia indeks Dow Jones pozostał na poziomie 36 231,66 pkt (-0,01%). NASDAQ spadł o 0,96% do 14 935,90 punktów, A S & P 500 spadł o 0,41% do 4 677,03 punktów.

W grudniu w Stanach Zjednoczonych utworzono tylko 199 000 miejsc pracy, ponad 440 000 oczekiwanych przez ekonomistów.

Akcje zakończyły sesję mieszaną, a główne indeksy poniosły straty w pierwszym tygodniu 2022 r. - zauważyli analitycy Schwab. NASDAQ spadł o ponad 4% w ciągu tygodnia, a Dow Jones jest nieco ujemny. S & P 500 stracił ponad 1,60%.

Możliwość, że Fed przyspieszy ruch na drodze do zacieśnienia polityki pieniężnej, była głównym katalizatorem słabości akcji-podkreślili, powołując się na środową publikację protokołu Fed, która wstrząsnęła rynkami. Członkowie Komitetu walutowego Banku Centralnego wykazali w nim jeszcze mocniejsze stanowisko wobec inflacji.

Zbliżająca się inflacja

A w piątek kolejny mieszany raport o zatrudnieniu przyczynił się do złego nastroju, ponieważ wzrost zatrudnienia w grudniu był bardzo niespójny z prognozami, chociaż stopa bezrobocia spadła znacznie bardziej niż oczekiwano - dodali.

Stopa bezrobocia rzeczywiście gwałtownie spadła, osiągając 3,9%, co jest najniższą wartością od prawie dwóch lat, zgodnie z ankietą Departamentu Pracy przeprowadzoną z myślą o gospodarstwach domowych, a stopa bezrobocia opierała się na tworzeniu miejsc pracy w firmach.

Liczby te są również niepokojące, ponieważ nie uwzględniają jeszcze wpływu wariantu Omicron. Dane zostały zebrane, zanim wariant koronawirusa rozprzestrzenił się w całym kraju i doprowadził do powrotu do telepracy, odwołania tysięcy lotów lub zamknięcia szkół w niektórych okręgach.

Jednak dla wielu inwestorów Patrick O ' Hara zauważył, że Briefing.com. słabość tworzenia miejsc pracy nie powinna zmuszać Fed do zmiany zdania, ponieważ zamierza podnieść stopy procentowe za trzy miesiące.

Wzrost płac w grudniu, mile widziany przez pracowników, również zaskoczył rynek, który postrzega to jako nowy znak inflacji.

Wynagrodzenie godzinowe wzrosło w ubiegłym miesiącu o 0,6%, więcej niż oczekiwano, co spowodowało wzrost o 4,7% w ciągu dwunastu miesięcy. Jest to jednak wciąż mniej niż wzrost cen.

W środę indeks inflacji CPI w USA będzie śledzony przez rynki.

Nieoczekiwany wzrost zysków pomimo otaczającego kryzysu

W obliczu takich napięć stopy 10-letnich obligacji skarbowych wyraźnie wzrosły, osiągając w ciągu dnia 1,78%, powyżej dwuletniego maksimum.

Po zamknięciu Wall Street ustabilizowały się na poziomie 1,76%.

Duże firmy NASDAQ, które od środy były zirytowane protokołami Fed, kontynuowały zejście na terytorium ujemne, takie jak Tesla (-3,54% po cenie 1,026 USD) lub Netflix (-2,21% po cenie 541 USD).

Z drugiej strony akcje bankowe po raz kolejny z zadowoleniem przyjęły perspektywę podwyżek stóp procentowych, co stało się bardziej korzystnym środowiskiem dla banków. Bank of America przyjął 2,18%, Wells Fargo 2,13% i Citigroup 1,34%.

Wyniki w tradycyjnej gospodarce wypadły lepiej niż w technologiach takich jak sektor energetyczny z ExxonMobil (+0,82%) lub Chevron (+1,44%).

W miarę zbliżania się wyników kwartalnych operator telefoniczny Verizon wzrósł o 2,13%.

Boeing, ciężki Dow Jones, wzrósł o 1,95 procent do 215,47 USD po nowym zamówieniu przez Atlas Air czterech samolotów towarowych 777.

Producent sprzętu sportowego Nike obniżył cenę o 2,56% do 156,91 USD, kiedy złożył pozew przeciwko Lululemonowi, twierdząc, że broni swoich intelektualnych praw do technologii cyfrowych stosowanych w sporcie, takich jak lustra do ćwiczeń. Lululemon stracił również 3,68% do 355,21 USD.

Akcje sieci sklepów z grami wideo Gamestop, która jest popularna wśród kupujących online, wzrosły o ponad 7,33% do 140,64 USD. Wiadomości mówią, że GameStop uruchomi dział w celu rozwoju rynku nieusuwalnych tokenów (NFT), nowych rodzajów zasobów cyfrowych i nawiązania współpracy z kryptowalutami.Komentarze 0