Ochrona Twojego doświadczenia

Wall Street: a Guide to the Core of the US Financial Industry


Wall Street: Przewodnik po amerykańskim przemyśle finansowym 18 / marca / 22 Piotr Cieślik Goście: 687 Ocena:

Wall Street to termin, który jest powszechnie używany na całym świecie w odniesieniu do amerykańskiego przemysłu finansowego. Dzieje się tak dlatego, że tradycyjnie większość branży została fizycznie zlokalizowana na lub wokół Wall Street.

Ze względów historycznych wiele miast na całym świecie ma klastry różnych gałęzi przemysłu w różnych częściach miasta. Nowy Jork ma inne przykłady oprócz Wall Street. Przypomnijmy Meatpacking District, obszar przylegający do rzeki Hudson, gdzie od XIX wieku rozbioru i sprzedaży mięsa, i choć teraz prawie całkowicie stracił swoje znaczenie przemysłowe, nazwa pozostaje. Równie uderzającym przykładem jest Diamentowa Dzielnica, przez którą przechodzi prawie 90% diamentów z całego świata.

Jest miasto w Londynie-Historyczne centrum Londynu, które na tym etapie jest również centrum finansowym, większość działalności biznesowej miasta koncentruje się w nim. Pomyślmy również o Fleet Street-niegdyś centrum głównych instytucji sądowych Wielkiej Brytanii, ale później zyskała reputację twierdzy brytyjskiej prasy.

Gdzie jest Wall street: Wczesna historia

Południowa część Wyspy Manhattan, obecnie Nowy Jork, została skolonizowana przez Holendrów w XVII wieku. Aby chronić osadę przed Brytyjczykami i tubylcami Ameryki, Holendrzy zbudowali mur obronny, wzdłuż którego w przyszłości wytyczyli drogę, którą nazwali Wall Street, dosłownie "wall street".

Miała raczej dogodną lokalizację-biegła między dokami na East River i Hudson i stała się ważnym miejscem handlu, a wśród towarów znajdowały się oczywiście akcje i obligacje.

W maju 1792 r. sprzedawcy i spekulanci Papierów Wartościowych zebrali się na czele ulicy Pod Platanem i podpisali tzw. "umowę lotniczą", która wymieniała zbiór zasad dotyczących prowizji i która miała regulować wszystkie zawierane tu transakcje. Uważa się, że umowa ta była początkiem Nowojorskiej Giełdy Papierów wartościowych (NYSE).

Wall Street: Giełdy

Zanim dokumenty cyfrowe zostały mocno ugruntowane w naszym życiu, najskuteczniejszym sposobem handlu instrumentami finansowymi było przebywanie bezpośrednio obok osób, które również były zainteresowane handlem tymi instrumentami. Stopniowo takie miejsca zaczęły stawać się giełdami, z których każda specjalizowała się w handlu niektórymi towarami fizycznymi lub papierami wartościowymi.

Wśród giełd finansowych wciąż na Wall Street znajdują się dwie największe giełdy na świecie pod względem kapitalizacji rynkowej: NYSE i NASDAQ. W New York Mercantile Exchange (Handel kontraktami terminowymi na towary), New York Futures Exchange (Kontrakty terminowe i opcje) oraz New York Chamber of Commerce (towarowe instrumenty pochodne).

Lokalizacja tych giełd jest jednym z głównych powodów, dla których banki, brokerzy i inni gracze finansowi zlokalizowali swoje biura w obszarze Wall Street.

Jeśli usłyszysz nazwę Wall Street i przyjdzie ci do głowy jeden obraz, to słynne kolumny doryckie przed nowojorską Giełdą Papierów wartościowych. Ale, co ciekawe, fasada budynku Nowojorskiej Giełdy Papierów Wartościowych nie znajduje się na Wall Street, ale na Broad Street.

Handel i inwestowanie na Wall Street

Za każdym razem, gdy ktoś handluje amerykańskimi aktywami finansowymi, takimi jak akcje lub obligacje, jest wysoce prawdopodobne, że co najmniej część transakcji będzie obsługiwana przez podmiot znajdujący się w nowojorskiej dzielnicy finansowej lub na Wall Street.

Ale jak można handlować lub inwestować bezpośrednio w amerykańskiej branży finansowej? Czy naprawdę możesz posiadać kawałek maszyny z Wall Street i czerpać zyski z jej sukcesu?

W następnych sekcjach przyjrzymy się niektórym pomysłom. Żadna z wymienionych firm nie jest rekomendacją, są jedynie przykładami akcji i kontraktów CFD, którymi możesz handlować.

Wall street: supermarkety finansowe

Jednym z oczywistych sposobów inwestowania w podstawową branżę Wall Street jest kupowanie udziałów w "supermarketach finansowych", niewielkiej liczbie dużych firm, które działają w wielu obszarach rynków bankowych i finansowych. Sześć największych nazwisk w tej kategorii to:

 • Gold Goldman Sachs Group Inc.
 • JP Morgan Chase & Co
 • Morgan Morgan Stanley Inc.
 • Bank of America
 • Citigroup
 • Wells Wells Fargo & Co.

Wall Street: Alternatywy

Jeśli wolisz handlować z mniej znanymi firmami na rynku, możesz zwrócić uwagę na takie nazwy:

 • Apollo Apollo Apollo Global Management
 • A Zarządzanie Ares
 • Black Grupa Blackstone
 • Carl Carl Carlyle
 • K KKR

Firmy te są określane jako "alternatywne firmy zarządzające aktywami". Chociaż wszyscy z nich świadczą obecnie szeroki zakres usług inwestycyjnych, wszyscy rozpoczęli działalność jako gracze niszowi, kierując się konkretnymi obszarami branży finansowej, takimi jak kredyty zagrożone.

KKR, a właściwie Kohlberg Kravis Roberts, był jednym z pionierów nowoczesnej branży private equity. Chociaż firma zakończyła swój pierwszy wykup w 1976 roku, KKR zyskał sławę dzięki książce (a później filmowi) Barbarians at the Gates, która udokumentowała wrogie przejęcie RJR-Nabisco w 1989 roku. Był to wówczas największy lewarowany wykup, a kolejne 17 lat później.

Wall street: tradycyjni zarządzający funduszami

Zarządzający funduszami łączą pieniądze inwestorów indywidualnych przed dokonaniem inwestycji. W ten sposób generują korzyści skali i ułatwiają indywidualnym inwestorom dywersyfikację ich portfeli inwestycyjnych.

Pod koniec 2019 roku BlackRock Inc. zarządzał aktywami o wartości 7,43 biliona USD. jest największym zarządzającym funduszami na świecie.

Pozostali top 10 global fund managers nie są notowani publicznie (np. Vanguard i Fidelity), należą do innej instytucji finansowej (np. State Street i Goldman Sachs), lub nie-USA (np. Allianz i Amundi).

Co niewiarygodne, BlackRock został założony dopiero w 1988 roku, co czyni go znacznie młodszym niż wszyscy jego rówieśnicy. Firma ma krótką, ale interesującą historię, dzieląc korzenie z Blackstone, który pomógł w początkowym finansowaniu i w pewnym momencie był właścicielem 50% firmy.

maklerzy giełdowi

Aby kupić lub sprzedać akcje na giełdzie, takiej jak NYSE, musisz być notowany na giełdzie lub członkiem giełdy. Musisz również przestrzegać zasad i przepisów, które czasami pochodzą z giełdy, a czasami z odpowiednich organów regulacyjnych.

W rezultacie, gdy osoby fizyczne i specjaliści od inwestycji chcą kupić lub sprzedać akcje, prawie zawsze zwracają się do maklera giełdowego.

Trzech głównych amerykańskich maklerów giełdowych to:
Charles Charles Schwab Corp.

Interactive Interactive Brokers Group

 • T. Rowe Cena

Firmy ubezpieczeniowe
Ci, którzy analizują branżę finansową, często pomijają branżę ubezpieczeniową. Jednak ich praca obejmuje:

Collect zbierać płatności od klientów w formie składek; a także

 • Upewnij się, że mają wystarczająco dużo kapitału, aby zapłacić za wszelkie ważne roszczenia ubezpieczeniowe złożone przez swoich klientów.

A firmy ubezpieczeniowe często inwestują swoje zyski - są jednymi z największych i najważniejszych inwestorów na świecie.

Oto niektóre z amerykańskich firm ubezpieczeniowych, które mają swoje udziały:

 • American American American International Group lub AIG
 • Hanover Hanover Hanover Insurance Group
 • Met met Metlife
 • Możesz również handlować nimi z kontraktami CFD.

Wall street: Special class

Legendarna firma inwestycyjna Berkshire Hathaway, prowadzona przez Warrena Buffetta i Charliego Mungera, to klasa Inna.

Chociaż technicznie jest konglomeratem, Berkshire Hathaway prowadzi działalność ubezpieczeniową poprzez około 70 spółek zależnych, w tym General Re, GEICO i NRG. Podobnie jak inni ubezpieczyciele, wykorzystuje wpływy ze składek ubezpieczeniowych do inwestowania.

Berkshire Hathaway stała się dużym i zdywersyfikowanym inwestorem z 817 miliardami dolarów pod zarządzaniem w szerokim portfolio spółek publicznych i prywatnych, zarówno finansowych (American Express, Bank of America, Wells Fargo), jak i niefinansowych (Coca-Cola, American Airlines , Apple, IBM), wybranych przez dwóch największych inwestorów wszech czasów.

Pomimo historii firmy i faktu, że jej akcje są notowane na Nowojorskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, warto zauważyć, że siedziba Berkshire Hathaway znajduje się daleko od Wall Street, w Omaha w stanie Nebraska.

Wall Street: zmiana w ubezpieczeniach

Jeśli potrzebujesz niezawodnego sposobu handlu w dziedzinie ubezpieczeń, możesz zwrócić się do brokerów ubezpieczeniowych, firmy te pomagają klientom korporacyjnym wybrać najlepsze ubezpieczenie dla ich potrzeb. Dwie takie firmy notowane na NYSE to:

Brown Brown & Brown Inc.

Marsh Marsh & McLennan Cos

Marsh & McLennan jest jednym z największych na świecie graczy w branży pośrednictwa ubezpieczeniowego, a także zdywersyfikował działalność w innych obszarach usług, takich jak specjalistyczne doradztwo.

Wall Street: Infrastruktura Finansowa
Jeśli jesteś zainteresowany nabyciem (lub sprzedażą) udziału w infrastrukturze Wall Street, możesz rozważyć dowolną z tych czterech grup:

 • Intercontinental Exchange (ICE), która jest właścicielem 12 giełd, w tym NYSE, największej na świecie giełdy papierów wartościowych, mierzonej kapitalizacją rynkową spółek notowanych na giełdzie. ICE posiada również 6 Central clearinghouses na całym świecie.

Nas NASDAQ Inc., właściciel drugiej co do wielkości Giełdy Papierów wartościowych na świecie i małych spółek zależnych w Europie Północnej.

 • CBOE Global Markets, która jest właścicielem i operatorem czterech giełd opcji, siedmiu giełd papierów wartościowych, jednej giełdy futures i jednej giełdy walutowej oraz indeksu zmienności CBOE.
 • CME Group Inc, największa na świecie grupa giełd instrumentów pochodnych; jest właścicielem Chicago Mercantile Exchange, Chicago Mercantile Exchange, New York Mercantile Exchange i innych. Grupa jest właścicielem innych produktów technologicznych i informacyjnych oraz 27% indeksów S&P i Dow Jones, jest właścicielem i dostawcą S&P 500 i DJIA.

Wall Street: Stały Dochód

Aby zainwestować w branży finansowej, ale uniknąć niektórych ryzyk cyklicznych z nią związanych, można rozważyć inwestowanie w następujących bankach:

 • Bank of New York Mellon Corp
 • Northern Northern Trust
 • State Street Corp

Technicznie wszystkie trzy z tych organizacji są bankami, ale otrzymują większość swoich dochodów ze świadczenia różnych rodzajów usług inwestycyjnych, w tym usług zarządzania aktywami zarówno dla osób fizycznych, jak i osób prawnych.Komentarze 0