Ochrona Twojego doświadczenia

AUSTRALIAN RESERVE BANK PROJEKT ATOM BADANIE CBDC Ujawnia wiele korzyści


Bank badawczy ATOM PROJEKT 12 / marca / 22 Piotr Cieślik Goście: 515 Ocena: ★★★★★

Bank Rezerw Australii (RBA) opublikował raport na temat swojego 2-letniego projektu badawczego dotyczącego walut cyfrowych banków centralnych (CBDC), podkreślając korzyści płynące z cyfryzacji i autonomizacji ręcznych, papierowych procesów bankowych przy użyciu technologii rozproszonej księgi (DLT).

Raport jest zakończeniem dwuletniego projektu o nazwie Project Atom, prowadzonego we współpracy z Commonwealth Bank of Australia (CBA), National Bank of Australia (NAB), Perpetual i ConsenSys, a dodatkowo z King & Wood Mallesonami.

Komentując projekt Atom, Michelle Bullock, zastępca gubernatora RBA (systemu finansowego), zauważyła, że „zademonstrował on potencjał hurtowej CBDC i tokenizacji aktywów w celu zwiększenia wydajności, zarządzania ryzykiem i innowacji w operacjach na hurtowych rynkach finansowych”.

Hurtowa CBDC odnosi się do cyfrowej waluty emitowanej przez bank centralny, przeznaczonej do rozliczania przelewów międzybankowych i transakcji między instytucjami finansowymi, w przeciwieństwie do detalicznej CBDC przeznaczonej do ogólnego użytku.

Badanie CBDC zostało opublikowane 8 grudnia, tego samego dnia, w którym skarbnik i zastępca przywódcy liberałów Josh Frydenberg przedstawili ambitny „Plan reformy płatności i kryptowalut”, aby uregulować fintech i kryptowaluty w Australii. Rząd powiedział, że popiera co najmniej sześć propozycji reformy kryptowalut zalecanych przez komisję senacką i bada inne.

Projekt składał się z weryfikacji koncepcji (POC) w celu wydania „tokenizowanej formy CBDC”, która może być wykorzystywana na rynku cyfrowym do hurtowych pożyczek konsorcjalnych. Testy przeprowadzono na platformie technologii rozproszonej księgi (DLT) opartej na Ethereum.

Raport stwierdza, że hurtowa CBDC z obsługą DLT może znacznie poprawić wydajność i zmniejszyć ryzyko operacyjne, „zastępując w dużej mierze ręczne i papierowe procesy związane z otrzymywaniem i utrzymywaniem” danych, transakcji, spłat kredytów i rozliczeń.

Jednak niektóre z problemów, na które zwróciła uwagę RBA, dotyczą „prywatności transakcji, ostateczności, przepustowości i wydajności” korzystania z CBDC i DLT, zwłaszcza w przypadku łańcuchów bloków, które nie są przeznaczone do celów hurtowych.

POC pilotował dwupoziomowy model emisji i dystrybucji CBDC, w którym RBA wyemitował cyfrową walutę bankom komercyjnym, a następnie banki udostępniły ją „uprawnionym uczestnikom rynku hurtowego, których sponsorują na platformie”.

Reserve Bank ostrzega Australijczyków przed obstawianiem „wymyślnych” kryptowalut

RBA powiedział, że bada koncepcję CBDC od 2018 r. – pomimo wielokrotnego bagatelizowania jego znaczenia – ale stopniowo zwiększał koncentrację na cyfrowej walucie od 2020 r. w związku z rosnącym zainteresowaniem rządów na całym świecie, w szczególności w Chinach, które jest już prowadzone w wielu publiczne próby cyfrowego juana.

Bullock zauważył, że RBA będzie „kontynuować badania nad CBDC w ramach strategicznego kierunku wspierania ewolucji płatności”.

W rozmowie z Australian Financial Review z 8 grudnia Sophie Gilder, szefowa działu Blockchain and Digital Assets w CBA, podkreśliła „wysokie korzyści” korzystania z CBDC, zauważając, że interoperacyjna księga rachunkowa i system płatności mogą zapewnić większą przejrzystość płatności, danych i audyt.

„To będzie dobre dla gospodarki i ułatwi regulatorom, a programowalność będzie ogromnym krokiem naprzód i przyniesie ogromne korzyści” – dodała.Komentarze 0