Ochrona Twojego doświadczenia

Przegląd wpływu kryptowalut na fundusze pieniężne


Kryptowaluty niepokoją MFW i banki w Salwadorze 22 / February / 22 Piotr Cieślik Goście: 501 Ocena: ★★★★★

 

Wirtualna waluta może przynieść poważne problemy finansowe i prawne krajowi Ameryki Środkowej.

Bitcoin, cyfrowa waluta wymiany utworzona w 2009, która została przyjęta jako legalna waluta Salwadoru 4 miesiące temu, może stanowić poważne ryzyko dla kraju Ameryki Środkowej lub jego potencjalnych zwolenników.

Ostrzeżenie pochodzi od Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), międzynarodowego organu, który zapewnia stabilność międzynarodowego systemu walutowego od prawie 80 lat.

Przyjęcie kryptowaluty jako legalnego środka płatniczego wiąże się z poważnym ryzykiem dla integralności finansowej i rynkowej, stabilności finansowej i ochrony konsumentów i może prowadzić do warunkowych zobowiązań podatkowych, powiedziała agencja w oświadczeniu.

W innym dokumencie z Bazylei (Szwajcaria) Komitet Nadzoru Bankowego, w skład którego wchodzą organy regulacyjne największych centrów finansowych na świecie i których rolą jest wzmocnienie odporności systemów finansowych, ostrzegł, że o ile nie zostaną wprowadzone surowsze wymogi kapitałowe, ciągły wzrost kryptowalut może zwiększyć ryzyko globalnej stabilności finansowej w wyniku między innymi "oszustw, cyberataków, prania pieniędzy i finansowania terroryzmu".

Ponadto Rada Wykonawcza MFW zwróciła się do rządu Salwadoru z prośbą o "zawężenie zakresu ustawy o Bitcoinie, usunięcie jego statusu obowiązującej legalnej waluty""

Najważniejszym punktem tego prawa jest uregulowanie Bitcoin jako legalnego środka płatniczego z nieograniczoną swobodą wszelkich transakcji dokonywanych przez osoby fizyczne, prawne, rządowe lub prywatne. Wirtualna waluta weszła na równi z dolarem przyjętym jako oficjalna waluta Salwadoru ponad dwie dekady temu.

MFW ostrzegł również, że przyjęcie bitcoina "rodzi szereg kwestii makroekonomicznych, finansowych i prawnych, które wymagają bardzo dokładnej analizy", jak powiedział rzecznik organizacji Jerry Rice na konferencji prasowej.

Zauważył również, że Salwador będzie musiał zrewidować niektóre ze swoich strategii gospodarczych, aby osiągnąć porozumienie z MFW w sprawie programu pomocy finansowej w związku z kryzysem gospodarczym wywołanym pandemią.

Prezydent Salwadoru Naib Bukele nie przywiązywał dużej wagi do podejść MFW i odpowiedział Komunikatem na Twitterze:" I see you, IMF thats very nice" lub "I see you, IMF thats very nice". To bardzo miłe""

Salwador stał się pierwszym krajem na świecie, który przyjął kryptowalutę jako prawny środek płatniczy na początku września 2021 r., ponieważ prezydent Bukele postanowił to zrobić, aby ułatwić wysyłanie przekazów pieniężnych do kraju Salwadorczyków mieszkających za granicą.

NERWOWOŚĆ

Ogłoszenie wywołało reakcje i ostrzeżenia na całym świecie oraz obawy, że ruch ten może prowadzić nie tylko do większej niestabilności i inflacji w Salwadorze, ale także na całym świecie, jeśli adopcja kryptowalut wzrośnie.

Zagraniczni inwestorzy denerwują się i obawiają, że przyjęcie bitcoina uniemożliwi zawarcie umowy o wartości 1 miliarda USD między Salwadorem a MFW. Ale MFW powiedział, że dialog między stronami pozostaje otwarty.

Jednak analitycy nalegają, aby przypomnieć, że Bitcoin stracił około połowy swojej wartości od listopada.

Od września ubiegłego roku specjaliści na całym świecie badają formuły finansowe nie tylko w celu przeciwdziałania decyzji pieniężnej Salwadoru, ale także w celu ochrony przed potencjalnymi zwolennikami.

Globalne organy regulacyjne zasugerowały bankom na całym świecie, aby przeznaczyły wystarczający kapitał na pokrycie strat związanych z posiadaniem bitcoinów w całości.

Bazylejski Komitet Nadzoru Bankowego (Szwajcaria) podniósł podwójny nacisk na wymagania kapitałowe dotyczące aktywów kryptowalutowych w bankach.

Największe gospodarki planety, w tym Chiny i Stany Zjednoczone, rozważają obecnie ostrzejsze przepisy i analizują, jak rozwijać własne waluty cyfrowe, twierdzą eksperci.

Reuters szacuje, że na całym świecie Bitcoin i inne kryptowaluty będą warte około $ 1.600 milionów, co jest niewielką kwotą w porównaniu z trendami kredytów bankowych, instrumentów pochodnych i innych ważnych aktywów.

Bitcoin (BTC) różni się od innych walut tym, że nie jest regulowany przez żaden rząd lub bank wydający (zdecentralizowany) i wykorzystuje technologię Blockchain (blockchain) w swojej infrastrukturze i bezpieczeństwie.

Wirtualna waluta oferuje użytkownikom nie tylko pełną anonimowość, ale także możliwość uzyskania niższych opłat transakcyjnych w porównaniu z tradycyjnymi mechanizmami płatności z udziałem banków.

Kolumbia jest jednym z krajów, w których najczęściej handluje się kryptowalutami. Szacuje się, że istnieje około 690 witryn, w których można płacić, szczególnie za pomocą bitcoinów, produktów i usług.

Oficjalnie szacuje się, że inwestycje w kryptowaluty przekroczyły w ubiegłym roku 150 milionów USD.

 Komentarze 0