Ochrona Twojego doświadczenia

PROGNOZY KURSU WALUTOWEGO NA LATA 2023-2024 OD BANKU INWESTYCYJNEGO ING


PROGNOZY KURSU WALUTOWEGO 2023-2024 08 / August / 23 Piotr Cieślik Goście: 375 Ocena: ★★★★★

Analitycy ING uważają, że dolar amerykański może utrzymać się w krótkim okresie, ponieważ Fed koncentruje się na walce z inflacją. Słabość gospodarcza zmusi Fed do odwrotu w dalszej części 2023 r., co doprowadzi do strat dolara amerykańskiego.

Jeśli chodzi o euro, EBC może być bardziej ostrożny, ale analitycy ING sugerują, że kurs euro do dolara spadnie do 1,15 w ciągu 12 miesięcy.

Wzrost jena japońskiego w wyniku zmiany polityki Banku Japonii zostanie złagodzony przez wyższe ceny energii.

Funt szterling ucierpi z powodu braku kolejnej podwyżki stóp procentowych Banku Anglii, powodując wzrost kursu wymiany euro do funta.

Waluty surowcowe będą hamowane przez mniej jastrzębie stanowisko krajowych banków centralnych.

Waluty surowcowe będą hamowane przez mniej jastrzębie stanowisko krajowych banków centralnych.

ING uważa, że napięcia w gospodarce znacznie wzrosną w ciągu najbliższych kilku miesięcy, zmuszając Fed do odwetu. Zauważa: "Oczekujemy, że te dwa stanowiska zderzą się w drugiej połowie tego roku".

Bank dodaje: "To, co wydaje się jasne, to fakt, że zaostrzone warunki kredytowe sprawiają, że twarde lądowanie w USA i ostry cykl luzowania przez Fed są bardziej prawdopodobne".

ING uważa, że stopy procentowe mogą zostać obniżone o 100 punktów bazowych w czwartym kwartale 2023 roku.

W tym kontekście uważa, że "jest to kwestia tego, kiedy, a nie czy, dolar spadnie".

ING zauważa jednak ryzyko ponownych napięć rynkowych w tym kwartale, zwłaszcza jeśli Fed zdecyduje się na dalsze podwyżki stóp o 25 punktów bazowych w maju.

Nowy spadek apetytu na ryzyko wsparłby dolara poprzez rentowności i czynniki defensywne.

W związku z tym bank uważa, że euro/dolar może znajdować się w przedziale 1,05-1,10 w tym kwartale.

Bank zauważa również, że argumenty za dalszymi podwyżkami stóp EBC osłabną, jeśli pogorszą się perspektywy wzrostu. Uważa, że przed trzecim kwartałem 2024 r. nastąpią jeszcze dwie podwyżki stóp procentowych i, co najważniejsze, brak obniżek stóp.

Mniej agresywne stanowisko EBC ograniczyłoby zakres wsparcia dla euro.

Ogólnie rzecz biorąc, ING nadal spodziewa się średnioterminowego wzrostu euro. Według ING: "To powiedziawszy, europejski sektor finansowy wygląda lepiej niż amerykański. Długoterminowa podwyżka stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny doprowadziłaby EUR/USD do poziomu 1,15 do końca roku".

ING zwraca uwagę na znaczenie polityki Banku Japonii (BoJ). Uważa, że na czerwcowym posiedzeniu BoJ może dojść do ważnych zmian w polityce, a BoJ będzie dążył do rentowności obligacji 5-letnich, a nie 10-letnich, jak ma to miejsce obecnie.

Bank dodaje: "10-letnie rentowności JGB gwałtownie wzrosną, a jen zacznie rosnąć".

ING prognozuje USD/JPY na poziomie 128 pod koniec czerwca.

Bank spodziewa się, że ceny energii umocnią się jeszcze w tym roku, co będzie negatywne dla japońskiej waluty, ograniczając przestrzeń jena do dalszych wzrostów.

ING spodziewa się, że Szwajcarski Bank Narodowy będzie celował w przedział 0,98-1,00 dla EUR/CHF w najbliższym czasie.

ING zauważa, że rynek oczekuje, że Bank Anglii podniesie stopy procentowe do co najmniej 4,50%.

ING uważa jednak, że stopy procentowe osiągnęły już szczyt na poziomie 4,25%, a także oczekuje, że funt szterling osłabi się w stosunku do euro, ponieważ EBC nadal podnosi stopy procentowe.

ING spodziewa się jednak, że kurs euro do funta (EUR/GBP) pozostanie w stosunkowo wąskim przedziale.

ING nadal widzi możliwość wzrostu GBP/USD w dalszej części roku, ponieważ dolar traci na wartości.

Bank dodaje: "Rozwój sytuacji w USA daje nam jednak większą pewność, że będzie on handlowany na poziomie 1,28/1,30 jeszcze w tym roku, ponieważ Fed przesuwa luzowanie do przodu".

ING zauważa, że inflacja bazowa spadła poniżej poziomu 5,0%, podczas gdy ankieta Banku Kanady dotycząca perspektyw biznesowych odnotowała pogorszenie nastrojów.

Jeśli chodzi o Bank Kanady, dodaje: "Podczas gdy drzwi pozostają otwarte dla dalszego zacieśniania, jeśli zajdzie taka potrzeba, obniżka stóp procentowych jest coraz bardziej prawdopodobnym kolejnym krokiem".

Bank oczekuje, że bardziej gołębie stanowisko ograniczy wsparcie dla dolara kanadyjskiego.Komentarze 0