Ochrona Twojego doświadczenia

Jakie informacje należy zignorować podczas handlu na giełdach


Rynek akcji: jakie informacje należy ignorować 14 / December / 22 Piotr Cieślik Goście: 346 Ocena: ★★★★★

Inwestorzy są nieustannie bombardowani informacjami. Dzieje się tak zwłaszcza dzisiaj, kiedy internet jest przepełniony wszelkiego rodzaju informacjami. Problem polega na tym, że wiele z nich jest nie tylko bezużytecznych, ale może również wyrzucić cię z toru na dłuższą metę.

Oto źródła informacji, które długoterminowy inwestor powinien w miarę możliwości ignorować:

Krótkoterminowe ruchy na rynku akcji. Bezużyteczne, a nawet niebezpieczne jest śledzenie rynku i swoich akcji w krótkim okresie. Jaki jest sens codziennego (lub częstszego) śledzenia kursu akcji? Czy gdybyś mógł, chciałbyś codziennie śledzić wartość swojego domu?

Większość danych ekonomicznych. Ważne jest, aby z grubsza wiedzieć, gdzie się stoi w cyklach gospodarczych i giełdowych. Jednak śledzenie wszystkich publikowanych na bieżąco danych ekonomicznych nie jest produktywne. Inflacja, zatrudnienie, PKB, decyzje Rezerwy Federalnej nie są danymi, które powinny silnie wpływać na Twoje decyzje. Polityka powinna być włączona w ten proces.

Twoje krótkoterminowe zyski. Jaki jest sens wiedzieć, jak twój portfel radził sobie w zeszłym tygodniu? W ostatnim kwartale? Albo nawet w zeszłym roku? A czy naprawdę przydatna jest wiedza o tym, czy Twój portfel w krótkim okresie przebija rynek?

Wyniki konkretnych akcji w Twoim portfelu. Jeśli zamierzasz ocenić wyniki swojego portfela, zrób to w okresie co najmniej pięciu lat. Czy jednak warto skupiać się na rozczarowujących wynikach kilku akcji w portfelu? Liczy się ogólna wydajność.

Zwroty innych. Czy warto porównywać swoje zyski, zwłaszcza w krótkim okresie, z zyskami sąsiadów, przyjaciół lub członków rodziny?

Fantazyjne nazwy. Zawsze są wymyślne nazwy lub segmenty rynku. Niewiele rzeczy można zobaczyć na obecnym rynku! Lepiej ignorować niekiedy niezwykłe i bardzo atrakcyjne cechy tego, co modne.

Przewidywania. Złudne jest przekonanie, że ktokolwiek może regularnie dokonywać wiarygodnych prognoz dotyczących gospodarki, krótkoterminowych wyników giełdowych czy przyszłych zysków korporacji. Najlepiej ignorować takie prognozy przy podejmowaniu decyzji o akcjach.

Media społecznościowe. Jeśli odwiedzasz media społecznościowe, rób to dla ich wartości rozrywkowej, a nie dla informacji, które z nich czerpiesz, przynajmniej nie dla swoich inwestycji.

Sędziowie. Ktoś, kto przewiduje koniec świata, będzie miał znacznie większą publiczność niż ktoś, kto jest zrównoważony lub długoterminowo optymistyczny. Media często faworyzują sensację, bo to ona generuje największe zainteresowanie.Komentarze 0