Ochrona Twojego doświadczenia

Euro spada jeszcze mocniej niż na początku kryzysu Covid


Rynek walutowy, euro upada! 31 / May / 22 Piotr Cieślik Goście: 487 Ocena:

Najpierw dostrzegamy ostrożność; kilka banków centralnych, takich jak bank centralny Malezji czy EBC, opowiedziało się w zeszłym tygodniu za status quo polityki pieniężnej. Spotkanie Europejskiego Banku Centralnego w czwartek nie powinno być wydarzeniem.

Z drugiej strony istnieje nieustraszony obóz, w tym Bank Kanady (BoC). Zgodnie z oczekiwaniami Bank Kanady podniósł w zeszłym tygodniu swoją główną stopę procentową o 25 punktów bazowych do 0,50%; oczekuje się, że dalsze podwyżki będą zwalczać presję inflacyjną.

Na koniec Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych (Fed) jest w połowie drogi. Jego prezydent, George Powell, wezwał do utrzymania kluczowych podwyżek stóp w marcu podczas przesłuchań w Kongresie, które odbywają się co dwa lata. Powiedział, że „zazwyczaj popiera wzrost o 25 punktów bazowych”. Możliwość większej podwyżki stóp, rzędu 50 punktów bazowych, to już przeszłość.

Trudno ocenić makroekonomiczne konsekwencje tego konfliktu. Według Instytutu Rexecode wzrost gospodarczy we Francji może w tym roku spaść o 0,8 punktu (+3,2% PKB w porównaniu do początkowej prognozy rządu wynoszącej 4%). Niektóre banki mówią o możliwości recesji w tym roku dla strefy euro.

Jedyną pewnością jest to, że im dłużej potrwa wojna, tym większe zniszczenie gospodarki nastąpi pod względem transportu morskiego, surowców (energia, produkty rolne) i ogólnie rynków finansowych.< / p >

W ciągu kilku dni przeszliśmy od wyjścia z kryzysu po COVID-ie, który został ogłoszony po pozytywnej stronie (z wyjątkiem problemu inflacji), do nowego kryzysu, geopolitycznego, o globalnych konsekwencjach.Komentarze 0