Ochrona Twojego doświadczenia

Masz Samsunga przed rokiem modelowym 2023? Nowe funkcje sztucznej inteligencji w Galaxy nie są dla Ciebie


Samsung ogranicza dostęp do nowych funkcji sztucznej inteligencji 30 / January / 24 Piotr Cieślik Goście: 26 Ocena: ★★★★

Jeśli posiadasz telefon lub tablet Samsunga, który ma kilka lat, mamy dla Ciebie złe wieści: nie otrzymasz nowych funkcji sztucznej inteligencji w Galaxy S24. Południowokoreańska firma zdecydowała się ograniczyć zakres swojej nowej technologii, nazwanej Galaxy AI.

Jak potwierdził jeden z dyrektorów firmy, funkcje Galaxy AI będą dostępne tylko w modelach rozpoczynających się w 2023 roku. Jeśli więc posiadasz Fold lub Flip czwartej generacji, Galaxy S22, Galaxy Tab S8 lub wcześniejsze modele, nie pokładaj nadziei w najnowszej technologii AI Samsunga.

Patrick Chomet, szef działu doświadczeń konsumenckich Samsunga, potwierdził, że Galaxy AI będzie dostępna poza linią Galaxy S24. W rzeczywistości zostanie ona włączona na wszystkich innych kompatybilnych urządzeniach w pierwszej połowie roku. Ale naprawdę ciekawe jest to, że firma zdecydowała się odsunąć na bok partię urządzeń, które pomimo tego, że mają pokolenia, okazały się potężne.

Które urządzenia będą obsługiwać funkcje Samsung Galaxy AI?

Oprócz nowych Samsungów Galaxy S24, 24+ i S24 Ultra, funkcje Galaxy AI pojawią się na 9 innych urządzeniach:

  • Galaxy S23, S23+, S23 Ultra i S23 FE;
  • Galaxy Z Fold 5 i Galaxy Z Flip 5;
  • Galaxy Tab S9, S9+ i S9 Ultra.

Dlaczego Galaxy AI nie pojawi się w modelach przed 2023 rokiem? Ponieważ Samsung jest przekonany, że technologia będzie dobrze działać na zeszłorocznych modelach, ale nie na starszych.

"Chcemy mieć pewność, że z czasem nasze możliwości AI będą wspierane przez wydajność urządzeń mobilnych, w tym możliwości CPU i GPU. Na razie uczymy się. Robimy krok po kroku. Wiemy, że Galaxy AI działa dobrze na Galaxy S24 i wiemy, że będzie działać dobrze na Galaxy S23. Nie wiemy jednak, jaka będzie intensywność korzystania ze sztucznej inteligencji przez przeciętnego użytkownika i jak ta intensywność wpłynie na zasoby urządzenia i zasoby chmury" - wyjaśnił Chomet.

Ograniczenie niezależne od sprzętu

Jak dotąd wyjaśnienie brzmi całkiem racjonalnie. Ma jednak sens, że wybór urządzeń przez Samsunga był nieco arbitralny. W końcu Galaxy S23 FE wykorzystuje ten sam układ Exynos 2200, który widzieliśmy już w europejskich wersjach Galaxy S22, S22+ i S22 Ultra. W związku z tym nie powinno być żadnych znaczących różnic w wydajności podczas uruchamiania Galaxy AI.

Zobaczymy, jak rozwinie się ta historia. Nie powinniśmy zapominać, że niektóre funkcje Galaxy AI wykorzystują Gemini, najnowszy model sztucznej inteligencji Google. Nie byłoby więc zaskoczeniem, gdyby wprowadzenie technologii na ograniczoną liczbę urządzeń było związane z kwestią kosztów. Jeśli z czasem dostęp do sztucznej inteligencji stanie się tańszy, być może w przyszłości będzie można ją wdrożyć w starszych urządzeniach.

W końcu Galaxy S24 będzie miał darmowy dostęp do narzędzi Galaxy AI do końca 2025 roku. Po tym czasie wydaje się, że użytkownicy będą musieli zapłacić, aby nadal z nich korzystać. Nie wiadomo jednak, czy będzie to na zasadzie subskrypcji, czy poprzez inną strategię monetyzacji.Komentarze 0